Historia Radomia
Historia Radomia

Województwo mazowieckie ma swojego króla, a raczej królową miast – stolicę. Jednak to nie znaczy, że prócz tego miasta nie mamy tu czego szukać. Jest przecież piękny i klimatyczny Radom. Nie jest to typowo turystyczne miasto i nigdy nie miało zamiaru takim być. Jednak mimo to, rozwinęła się również ta część gospodarki wraz z radomską bazą noclegową, która w najcięższym sezonie jest w stanie pomieścić nawet największą ilość turystów.

Miasto mające dwieście tysięcy mieszkańców, leżące praktycznie w centralnej Polsce, musi mieć ciekawą historię. Jak więc powstawał Radom? Pierwsze stałe osady, jak donoszą źródła historyczne, były tu obecne już 10 tysięcy lat przed naszą erą. Nie można jednak mówić, że kilka tysięcy lat temu padała już nazwa Radom. Ludzie, którzy tu zamieszkiwali przeważnie się przemieszczali i prowadzili koczowniczy tryb życia, rzadziej zakładano wioski czy osady. Niedawno odnaleziono tu resztki po pracowniach, w których obrabiano kamienie i krzemień. Po odkryciach widać, że rejon ten był prawdziwym zagłębiem i mieszkało tam sporo ludzi, ponieważ odnaleziono ponad sto miejsc, w których wykonywano podobne rzeczy. Odnaleziono również stare naczynia, broń oraz cmentarze.

Jednak historia Radomia, który znamy dziś datowana jest dopiero od ok. X wieku. Zaczęło się od osady w dolinie rzeki Mlecznej – była to wiejska osada mająca kilkadziesiąt mieszkańców i trudniąca się głównie rzemiosłem oraz kamieniarstwem. W X wieku powstał tutaj gród z fosą i wałami ochronnymi. Sama nazwa miejscowości pochodzi od imienia Radomir. Osada zaczęła coraz bardziej się rozwijać i powstał pierwszy kościół. Najszybsze i najbardziej dynamiczne zmiany zaszły tu w XIV wieku. Nowy Radom to bez wątpienia postać Kazimierza Wielkiego – miał on w zamyśle wzmocnić rolę polskich miast w zasięgu całego kraju. Stworzono warownie, bramy wjazdowe i umocniono oraz bardzo szybko rozwinięto handel. Po niedługim czasie powstał tu pierwszy ratusz. Obecne są tu również średniowieczne kamieniczki, które dodają uroku i zachęcają do spacerów.

Podobne

Oferta kredytowa i pożyczki

Oferta kredytowa i pożyczki

Oferta kredytowa i pożyczki stają się dziś sposobem na życie gospodarstw domowych oraz podstawą dla ...
Pielęgnujemy kwiaty doniczkowe

Pielęgnujemy kwiaty doniczkowe

Rośliny doniczkowe ma chyba każdy w swoim domu. Chociażby jakąś paproć, kaktusa czy palmę. Aby kwiat...
Meble proste i współczesne do sypialni

Meble proste i współczesne do sypialni

Pokój do snu nie jest mniej istotnym wnętrzem niż inne, aczkolwiek niekiedy tak się ją uważa....